Logo Luing Pyrex

Komplexní zajištění služeb v oblasti PO, BOZP a nakládání s odpady

velkosklad@luingpyrex.cz

volejte: +420 597 317 111

sídlo firmy najděte na mapě
Hasič barvaFunkční prádlo Auta pro Prahu

Funkční prádlo pro PLAVČÍKY

  Funkční prádlo a oděvy LUING PYREX Ag+ s antibakteriálně působícími mikročásticemi stříbra zakomponovanými přímo do vláken textilie jsou určeny nejenpro použití u hasičských a záchranných sborů, ale i pro plavčíky, zdravotníky a jiné profese. Funkční prádlo a oděvy LUING PYREX Ag+ je vhodné jako výstrojní a pracovní součást nejen pro každodenní nošení i v těch nejextrémnějších pracovních podmínkách, ale i pro volný čas a zábavu včetně sportu.

 Základní charakteristika

       K výrobě je použita funkční textilie, která má tzv. knotový efekt pro odvod vlhkosti od těla a jeho rozvedení do vnější vrstvy oblečení.
Tato moderní textilie je vyráběna ze speciálního progresivního polypropylenového vlákna modifikovaného antibakteriálním aditivem na bázi biogenních kladných iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí.
 

Užitné a zdravotní vlastnosti

      Antibakteriální účinky stříbra znaly již antické kultury starého Řecka a Říma. Vyráběly stříbrné nádoby a příbory, aby zabraňovaly množení bakterií ve vodě a potravinách. Kationty stříbra Ag+ samovolně vznikající působením vlhkosti jsou aktivní vůči grampozitivním i gramnegativním bakteriím. Jsou vysoce toxické pro mikroorganismy, ale nevykazují toxicitu vůči lidským tkáňovým buňkám. Dosud nebyl prokázán ani žádný vývoj odolnosti mikroorganismů na stříbro. Kationty stříbra se mnohdy jeví ještě účinnější než běžná antibiotika, neboť jsou extrémně aktivní již v malém množství.
Pouhá přítomnost aktivních iontů stříbra katalicky ovlivňuje značné množství buněčných funkcí. Výsledkem je antibakteriální aktivita proti celému spektru lékařsky významných mikroorganismů včetně bakterií, plísní, hub a kvasinek. Tím se výrazným způsobem redukuje vznik nepříjemných pachů doprovázejících pocení a udržuje se biologická rovnováha pokožky. Snižuje se riziko infekce a nastoluje se hygienická svěžest při všech druzích činností bez tzv. pocitu „ulepenosti“. Zvlášť významná je možnost využití v prostředích s přísnými hygienickými požadavky nebo s vysokým rizikem kontaminace pokožky bakteriemi, plísněmi, houbami a kvasinkami.
 

Technické parametry

      Použité polypropylenové vlákno je tvořeno 33 filamenty při hmotnosti 56 g na 1 km tohoto vlákna. Aplikace moderní technologie při výrobě těchto velmi tenkých vláken umožňuje efektivně, účinně a především trvale implantovat mikročástice stříbra ne na povrch, ale přímo do samotné hmoty vlákna. Takto aplikované bakteriostatické aditivum nemigruje z tkaniny do pokožky, ani se nevyluhuje, ale permanentně v tkanině zůstává. Tím si textilie zachovává své vlastnosti po celou dobu své životnosti. Laboratorně byl prokázán konstantní nesnížený permanentní antibakteriální účinek textilie i po 60 pracích cyklech!
Polypropylenové vlákno je nejlehčí ze všech a je téměř nenasákavé (absorbuje pouze 0,01% vlhkosti), má nadprůměrnou pružnost, vysokou pevnost a odolnost vůči otěru. Zcela zásadní je jeho chemická inertnost. Je odolné vůči kyselinám i zásadám, oxidačním i redukčním činidlům, nereaguje na chemické látky vylučované pocením. Vlákno udržuje mírně záporný elektrický náboj, a proto nepřitahuje atmosférický prach. Vlákno má kruhový průřez a jeho povrch je hladký, proto se nečistoty neusazují uvnitř vlákna. Teplota měknutí polypropylenového vlákna je 135 – 140 °C a vlákno se taví při 158 °C.
 

Způsob výroby a struktura materiálu

       Textilie, ze které jsou oděvy a prádlo šity se vyrábí pletením. Funkční prádlo se podle způsobu výroby dělí do následujícíh kategorií:

  • Tenké: u tohoto materiálu nízké gramáže je použito pouze stříbrem aditivované polypropylenové vlákno. Stavbou vlákna tvořeného spředenými filamenty, způsobem pletení textilie a svými fyzikálními vlastnostmi zajišťuje jedinečný odvod vlhkosti od pokožky na vnější stranu textilie. 
  • Střední: použita je kombinace aditivovaného polypropylenového vlákna a bavlny. Vnitřní a vnější strana textilie mají různou podobu. Na vnitřní straně je vypletena jemná mřížka pouze ze samotného stříbrem aditivovaného polypropylénového vlákna. Pot je odváděn od pokožky a rozvádí se do vnější vrstvy textilie. Vnější strana je tvořena čistou bavlnou, která vlhkost zachycuje a bez pocitu chladu umožňuje její postupné odpařování. Hmotnost 1m2 použité textilie je 140 g. 
  • Seamless:  textilie, ze které je toto velmi jemné prádlo vyrobeno se plete na speciálních strojích s velkou hustotou pletacích jehlic. Trup je samostatně pleten jako tubus a proto je bezešvý. Pro tento typ prádla používá výrobce název seamless. U tohoto materiálu nízké gramáže je použito pouze stříbrem aditivované polypropylenové vlákno. Stavbou vlákna tvořeného spředenými filamenty, způsobem pletení textilie a svými fyzikálními vlastnostmi zajišťuje jedinečný odvod vlhkosti z pokožky na vnější stranu textilie. 
  • Dámské: použita je kombinace aditivovaného polypropylenového vlákna a bavlny. Vnitřní a vnější strana textilie mají různou podobu. Na vnitřní straně je vypletena jemná mřížka pouze ze samotného stříbrem aditivovaného polypropylénového vlákna. Pot je odváděn od pokožky a rozvádí se do vnější vrstvy textilie. Vnější strana je tvořena čistou bavlnou, která vlhkost zachycuje a bez pocitu chladu umožňuje její postupné odpařování.
    Hmotnost 1m2 použité textilie je 140 g.
     

 

 

 

 

klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek klikni pro velký obrázek
Logo Luing Pyrex
LUING PYREX, spol. s r.o.
Šenovská 544
717 00, Ostrava-Bartovice
Tel: +420 597 317 111
Fax: +420 597 317 128
Logo Pyrex
Pyrex, spol. s r.o.
Šenovská 544
717 00, Ostrava-Bartovice
Tel: +420 597 317 111
Fax: +420 597 317 128
Logo Luing
LUING, spol. s r.o.
Šenovská 544
717 00, Ostrava-Bartovice
Tel: +420 597 317 111
Fax: +420 596 136 119

Facebook | Instagram